RAM یا حافظه با دسترسی تصادفی یکی از حیاتی ترین اجزای بهترین لپ تاپ ها و بهترین کامپیوترها است. جایی که درایو دیسک سخت (HDD) یا درایو حالت جامد (SSD) را می توان حافظه بلند مدت رایانه شخصی شما در نظر گرفت، RAM حافظه کوتاه مدت آن است. رم برنامه‌هایی را که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند ردیابی می‌کند و به شما امکان می‌دهد به سرعت به جایی که کار را متوقف کرده‌اید بازگردید. بدون RAM کافی، رایانه شما کند پاسخ می دهد - به خصوص اگر چندین تب را همزمان باز کنید.
اندازه رم معمولاً بین 2 تا 64 گیگابایت است. میزان رم مورد نیاز شما بستگی به این دارد که قصد دارید از رایانه شخصی خود برای چه کاری استفاده کنید. تماشای ویدیوهای یوتیوب یا مرور اینترنت به رم زیادی نیاز ندارد. برعکس، هنگام اجرای بازی‌های ویدیویی با نیاز گرافیکی یا رندر کردن ویدیوهای 4K، به مقدار مناسبی از حافظه نیاز دارید. بنابراین در حالی که اکثر مردم برای محاسبات روزمره به یک قایق رم نیاز ندارند، دیگران مطمئناً به این نیاز دارند.
پس چقدر رم نیاز دارید؟ یک قانون سرانگشتی خوب این است که بیشتر از آنچه نیاز دارید داشته باشید - اما نه خیلی بیشتر. رم ممکن است گران شود، بنابراین نمی خواهید پول بیشتری از آنچه که باید خرج کنید. رم بیشتر لزوماً به این معنی نیست که رایانه شما سریعتر کار می کند (در بیشتر موارد). اگرچه ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما دانستن اینکه به چه مقدار حافظه نیاز دارید دشوار نیست.
در زیر، میزان رم مورد نیاز شما برای رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها را شرح می‌دهیم.


چه مقدار رم برای شروع نیاز دارید: 4 الی 8 گیگابایت

وقتی صحبت از کارهای محاسباتی روزمره مانند مرور وب، تماشای محتوای جریانی یا استفاده از پردازشگرهای کلمه می شود، 8 گیگابایت رم حداقل چیزی است که می خواهید. این مقدار حافظه باید به شما این امکان را بدهد که چندین تب باز داشته باشید و به شما امکان می دهد بدون کاهش عملکرد قابل توجه بین آنها جابجا شوید. حتی می‌توانید با 8 گیگابایت رم ویرایش عکس یا ویدیوی سبک را کنار بگذارید، اگرچه احتمالاً زمان بارگذاری طولانی‌تری خواهید داشت.
بازی با تنها 8 گیگابایت رم در سیستم شما می تواند یک پیشنهاد جالب باشد. بله، بازی‌های زیادی – از جمله عناوین مدرن – وجود دارند که با 8 گیگابایت حافظه کاملاً خوب اجرا می‌شوند. اما اگر می خواهید چیزی سخت مانند The Division 2 را بازی کنید که به 11.3 گیگابایت رم نیاز دارد، 8 گیگابایت آن را کاهش نمی دهد. اگر فقط 8 گیگابایت رم دارید، بهتر است بازی‌ها را از سرویس‌هایی مانند GeForce Now یا Xbox Game Pass روی رایانه شخصی پخش کنید.


میزان رم مورد نیاز اکثر مردم: 16 الی 8 گیگابایت

16 گیگابایت چیزی است که من شخصاً به هر کسی که بپرسد چقدر رم نیاز دارد توصیه می کنم. چرا؟ زیرا این مقدار حافظه فضای کافی برای انجام کارهای استاندارد در اختیار افراد قرار می دهد و برای بازی های مدرن بسیار مناسب است. حتی اگر در حین بازی یک عنوان پرمحصول چندین تب باز داشته باشید، 16 گیگابایت شما را باز نخواهد داشت. خلاقان آماتور با استفاده از برنامه‌هایی مانند Adobe Photoshop یا Premiere Pro می‌توانند با ۱۶ گیگابایت حافظه کنار بیایند، اما حرفه‌ای‌ها احتمالاً بیشتر می‌خواهند.
ریگ من 32 گیگابایت رم دارد و من هنوز از بیش از 16 گیگابایت آن به طور همزمان استفاده نکرده ام. مسلماً، بیشترین کاری که من انجام می‌دهم این است که در حالی که چند برگه را باز نگه دارم، بازی می‌کنم، اما این برای اکثر مردم نسبتاً استاندارد است. افراد زیادی در حالی که همزمان 30 سایت را مرور می کنند و نتفلیکس را تماشا می کنند، بازی می کنند. اگر فضای مناسبی برای بازی و بهره وری متوسط می خواهید، با 16 گیگابایت رم اشتباه نکنید.


میزان رم مورد نیاز حرفه ای ها و گیمرها: 32 گیگابایت یا بیشتر

من 32 گیگابایت حافظه در رایانه شخصی خود دارم، اما اولین کسی خواهم بود که به شما بگویم که بیش از حد مرزی است. همانطور که گفتم، من به سختی از 16 گیگابایت رم استفاده کرده ام، حتی زمانی که بازی های گرافیکی شدیدی مانند God of War را روی رایانه شخصی انجام می دهم. پس برای چه چیزی ممکن است شما به 32 گیگابایت رم نیاز داشته باشید؟
اگر از یکی از بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو مانند Premiere Pro برای ویرایش و رندر ویدیوهای 4K استفاده می کنید، حداقل 32 گیگابایت رم می خواهید. همین امر در مورد ضبط و ویرایش صدا و ویرایش عکس در فتوشاپ نیز صدق می کند، به خصوص اگر چندین فایل را همزمان باز کنید. برخی از حرفه ای ها (مانند انیماتورهای سه بعدی یا توسعه دهندگان بازی) ممکن است حتی 64 گیگابایت حافظه بخواهند، اگرچه اینها مسلماً زمینه های تخصصی هستند.
مگر اینکه در حال ویرایش یک فیلم کامل یا ایجاد یک بازی با استفاده از Unreal Engine 5 باشید، به 32 گیگابایت حافظه نیاز ندارید.