در این مقاله قصد داریم راه هایی را ذکر کنیم که باعث میشود لپ تاپ شما  عمر بیش تری داشته باشد . معمولا افرادی که از لپ تاپ استفاده میکنند ،  گاهی اوقات پس از تنها یک ماه استفاده از لپ تاپشان مشاهده میکنند که هر  روز یکی از قسمت های لپ تاپ خراب میشود!

سرفصل های مقاله
چرا باید از لپ تاب نگهداری کنیم ؟
لپ تاپ را تمیز نگه دارید !
زیاد روی تاچ پد فشار نیاورید :
لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید !
باتری را دربیاورید :
کول پد ( میز لپ تاپ ) :
اگر عجله دارید :
درایو لپ تاپ شما :
حمل و نقل نوت بوک :
صفحه نمایش لپ تاپ :
از نرم افزار ها و ضد ویروس های مناسب و سبک استفاده کنیم !

با لپ تاپ بیش تر آشنا شوید :

اگر می خواهید شما هم به سرنوشتی همانند این افراد دچار نشوید ، توصیه میکنیم تا آخر این مقاله را مطالعه فرمایید .

ما در این مقاله نگاهی کوتاه و جامع به بهترین و کاربردی ترین و مهم ترین عواملی که یک لپ تاپ را سلامت نگه میدارد خواهیم پرداخت .
لپ تاپ ها می توانند همانند یک رایانه رو میزی مدت ها عمر کنند ولی اگر به  طور صحیح از آن ها استفاده نشود ، ممکن است در مدت بسیار کوتاهی از کار بی  افتند
لپ‌تاپ به انگلیسی به رایانه همراه، کوچک و نسبتاً سبک گفته می‌شود. وزن آن  معمولاً بین۱ تا ۳ کیلو است که به اندازه و مواد مصرف شده در ساخت آن  بستگی دارد. این رایانه کوچک‌تر از رایانه‌های رومیزی است و می‌تواند با یک  باتری کارکند و یا از یک آداپتور AC/DC خارجی در آن استفاده می‌شود.  بسیاری از آن‌ها چند سلول ۳ ولت دارند که در اجرای عملکرد ساعت و دیگر  فرآیندها در هنگام قطع برق مفید است. laptopمولفه‌ها نیز مانند دسک تاپ  هستند و مانند آن عمل می‌کنند ولی برای استفاده متحرک به صورت بهینه  درآمده‌اند. لپ تاپ‌ها دارای صفحه نمایش بلور مایع می‌باشند و چند طرح  حافظه درآن‌ها برای RAM در نظر گرفته شده‌است. SO-DIMM یک DIMM بزرگ است.  علاوه بر صفحه کلید داخلی در آن‌ها از خط اشاره استفاده می‌شود ولی صفحه  کلید خارجی و موس نیز قابل استفاده هستند.

چرا باید از لپ تاب نگهداری کنیم ؟

لپ تاپ ها جایگزین خوبی برای رایانه های رومیزی هستند و بیش تر کار های  آن ها را می کنند ولی با این حال تفاوت اصلی آن ها با رایانه های رومیزی  میزان مقاومت آن ها در شرایط مختلف ، متفاوت است .
لذا باید همیشه به این نکته توجه داشت که لپ تاپ هرچه قدر هم که مقاوم در  برابر شرایط باشد باز هم باید نکاتی را برای حفظ سلامت لپ تاپ را انجام داد  چرا که لپ تاپ ها با توجه به ویژگی هایی که دارند نیاز به مراقبت هایی نیز  دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.
البته باید این را هم متذکر شد امروزه با پیشرفته تر شدن وسائل مختلف بیش  تر کار هایی را که لازم بود زمانی خودمان برای حفظ و نگهداری لپ تاپمان  انجام دهیم را انجام میدهند . مثلا زمانی لازم بود که اگر مدت زیادی صفحه  نمایش روشن و بدون استفاده است باید از محافظ صفحه نمایش (اسکرین سیور )  استاده کرد در غیر این صورت به صفحه نمایش آسیب وارد میشود ولی حالا اگر  ساعت ها و روز ها صفحه نمایش بدون هیچ تغییر و حرکتی نیز روشن بماند دچار  هیچ مشکلی نشده و به کارش ادامه خواهد داد.
شایان ذکر است با این حال که کار ها رفته رفته پیش به سوی اتوماتیک و  خودکار شدن میروند ولی باز هم انسان ها هستند که حرف اول را میزنند و نقش  اصلی را بر عهده دارند . خیلی از کار ها وجود دارند که بدون وجود انسان  هرگز معنی نخواهند یافت و جز با وجود انسان تحقق نمیابند.


لپ تاپ را تمیز نگه دارید !

چون لپ تاپ ها بیش تر با محیط و خصوصا دست ها در تماس هستندباید توجه  داشته باشید که لپ تاپ ها خیلی زود کثیف میشوند و این عمر باعث کاهش طل عمر  لپ تاپ میشود . برای همین همیشه سعی کنید لپ تاپ خود را تمیز نگه دارید  چرا که علاوه بر اینکه باعث افزایش طول عمر لپ تاپ میشود بلکه زیبای لپ تاپ  را هم تشدید میکند.
همواره میتوانید برای تمیز کردن لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب نم نماک استفاده  کنید و یا اینکه از محلول های تمیز کننده موجود در بازار که مخصوص همین  کار هستند استفاده کنید ، این محصول نسبت به کاربردش قیمت ارزانی دارد .
توصیه میکنیم که حتما برای تمیز کردن صفحه مانیتور (نمایش) لپ تاپ از پارچه نخی مرطوب استفاده شود .
 

زیاد روی تاچ پد فشار نیاورید :

یکی از عوامل مهم در طول عمر لپ تاپ و به خصوص همان تاچ پد این است که  نباید زیاد روی آن فشار آورد زیرا همان طور که مشخص است تاچ پد یکی از نیاز  های مهم هر لپ تاپ است خصوصا هنگامی که ماوس همراه نداشته باشید .
لذا از فشاور اوردن روی صفحه تاچ پد خود داری کنید و سعی کنید اگر از دکمه های آن استفاده می کنید آن ها را به آرامی فشار دهید .
 

لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید !

یکی از دلایل خرابی سریع لپ تاپ ها اتصال مستقیم لپ تاپ به برق است ،  اگر دقت کرده باشید هنگامی که لپ تاپ را به برق وصل میکنید گاهی اوقات جرقه  های کوچکی در اطراف پیریز به راحتی قابل مشاهده اند ، همین جرقه ها یا به  قولی نوسانات برق باعث میشود که به لپ تاپ آسیب جدی وارد شود.
استفاده از پیریز ها یا سه راهی ها یا محافظ ها جریان برق میتواند این مشکل را تا حد زیادی بر طرف کند .
توصیه می شود لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نکنید .

باتری را دربیاورید :

اگر از آن دسته کاربرانی هستید که مثل من مدت زیادی را پشت لپ تاپ سپری  میکنید و به طور کل لپ تاپتان مدت زیاد روشن است ، باید باتری لپ تاپ خود  را در آوردید در غیر این صورت به صورت جدی به باتری لپ تاپ شما آسیب وارد  میشود.
اما این خارج کردن باتری از لپ تاپ و گذاشتن ان در جایی دیگر باید هر چند  وقت یک بار از باتری لپ تاپ دوباره استفاده شود ، در غیر این صورت امکان  خراب شدن باتری افزایش میابد .
 

کول پد ( میز لپ تاپ ) :

اگر با لپ تاپتان زیاد کار میکنید و مدام روی آن فشار می آورید باید از وسیله یی به نام کول پد (میز لپ تاپ) استفاده کنید .
این وسیله دارای پایه هایی بالاتر از سطح زمین هستند و چندین خنک کننده (  فن ) همراه خود دارند که باعث خنک شدن و بهبود کار آیی لپ تاپ شما میشود  این دستگاه ها عمدتا از برق یو اس بی (Usb ) استفاده میکنند و به شدت کم  مصرفند و خیلی کم از باتری استفاده می کنند .
 

اگر عجله دارید :

اگر همیشه دوست دارید که رایانه تان یا لپ تاپ شما سریع بالا بیایید  میتوانید سیستم خود را هایبرنت( hibernate) کنید با این عمل شما قادر  خواهید بود خیلی سریع تر از قبل وارد محیط سیستم عامل (ویندوز) شوید و  برنامه هایتان را اجرا کنید .

برای فعال کردن این گزینه در سیستم عامل ویندوز هفت می توانید هنگام  خاموش کردن همانند شکل زیر روی گزینه ای که همانند فلش است ماوس را نگه  دارید تا کادر گزینه ها باز شود و پس از آن باید گزینه هایبرنت را انتخاب  کنید .

درایو لپ تاپ شما :

سعی کنید کمتر از رایتر لپ تاپ استفاده کنید یا اگر استفاده میکنید از  سی دی ها و دی وی دی های خش دار استفاده نکنید چرا که باعث خرابی و اسیب  رساندن به لنز درایو میشود.
موقعی که از دی وی دی یا سی دی رایتر استفاده می کنید حتما نوت بوک را به  برق متصل کنید. چون رایترها جریان بسیار بالایی را از منبع تغذیه کشیده و  اگر صرفا از باتری استفاده شود به آن آسیب می رساند چون در این حالت باتری  با سرعت زیادی دشارژ می شود. حتی در حالتی که باتری کاملا شارژ نباشد ممکن  است نوت بوک خاموش شده و دیسک نوری شما بسوزد. به همین خاطر در لپ تاپ های  مدرن امروزی اگر شارژ باتری کم باشد، لپ تاپ به طور خودکار درایو نوری را  خاموش می کند.

حمل و نقل نوت بوک :

اگر می خواهید لپ تاپ خود را جابه جا کنید باید همواره نکاتی را رعایت  کنید در غیر این صورت لپ تاپ شما آسیب های جدی را جبران خواهد کرد از جمله  آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
* چنانچه در داخل درایو خود سی دی یا دی وی دی دارید قبل از حمل لپ تاپ آنرا خارج نمائید .
نوت بوک را خاموش کنید یکی از قسمت های مهم و آسیب پذیر لپ تاپ هارد دیسک  آن است که باید بسیار مراقبت شود به همین دلیل در لپ تاپ های جدید قابلیت  HDD Protection تعبیه شده است. به طوری که اگر ضربه ای به لپ تاپ بخورد  وقتی لپ تاپ روشن است، هارد را خاموش می کند تا از صدمه به آن جلوگیری کند.
لپ تاپ خود را از مواجه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان های شدید دور نگه دارید .
هر گونه کابل و وسایل متصل به لپ تاپ مثل کابل شبکه ، سیم ماوس یا اسپیکر (بلند گو ) را از لپ تاپ جدا کنید.
صفحه نمایش را به طور کامل ببندید طوری که در جای مخصوص به خودش قرار گیرد .
بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه حادثه که ممکن است لپ تاپ شما را تحدید کند از کیف های مخصوص لپ تاپ استفاده کنید .
لپ تاپ خود را از مواجه با گرمای شدید یا ضربات جانبی یا تکان های شدید دور نگه دارید .
 

صفحه نمایش لپ تاپ :

به هیچ عنوان دست خود را به صفحه نمایش نزنید یا از برخورد هرگونه شی  تیزی مثل کلید یا پیچ گوشتی به آن جلوگیری کنید چرا که به شدت اسیب پذیر  است و به راحتی خراب میشود.
همان طور که گفته شد برای تمیز کردن صفحه نمایش از یک پارچه نخی نمناک  استفاده کنید یا از تمیز کنده هایی که به این منظور تهیه شده استفاده کنید.
بهتر است در هنگام تمیز کردن لپ تاپ آن را خاموش کنید .

از نرم افزار ها و ضد ویروس های مناسب و سبک استفاده کنیم !

سعی کنید از ضد ویروسی سبک و قوی برای لپ تاپ خود استفاده کنید تا مقدار  کمتری از پردازنده را اشغال کند و سرعت لپ تاپ را پایین نیاورد .
نرم افزار های مناسب را روی لپ تاپ خود نصب کنید از نصب نرم افزار هایی که  اطمینان ندارید که نرم افزار اند یا بد افزار خود داری کنید یا قبل از نصب  آن را ویروس یابی کنید .
سعی کنید از لایسنس ها و نرم افزار های اورجینال و اصل شرکت نرم افزاری  استفاده کنید مخصوصا سیستم عامل که اگر از نسخه های کرک آن استفاده کنید  شما و لپ تاپتان را با مشکل مواجه می کنید و مجبورید هر چند وقت یک بار  سیستم عاملتان را عوض کنید .

در پایان :
همان طور که مشاهده کردید این راه های بسیار آسان هستند و صد البته ارزان ،  مطمئن باشید که اگر نکاتی را که ذکر شد را رعایت کنید ، لپ تاپتان را بیمه  خواهید کرد و به طول عمرش خواهید افزود .
ما در این مقاله سعی کردیم نگاهی کوتاه و جامع به نکات مهم و تاثیر گذاری که باعث افزایش عمر لپ تاپ میشود را یاد آور شویم .
لپ تاپ ها ابزاری کاربردی و بسیار ظریف هستند ، مراقب آن ها باشید که خیلی زود ممکن است خراب شوند .
سعی کنید که روی کیبورد (صفحه کلید ) لپ تاپ هم زیاد فشار نیاورید چون گاهی  اوقات کلید ها ازجایشان ممکن است در بیایند و جا انداختن دوباره آن ها  کاری بسیار دشوار و تخصصی است .
اگر بار اول است که از باتری لپ تاپ استفاده میکنید . لپ تاپ را خاموش کنید و آن را به مدت ۱۱ الی ۱۲ ساعت زیر شارژ بگذارید .