پردازنده/سی پی یو چیست؟
واحد پردازش مرکزی (CPU) یک کامپیوتر به عنوان "پردازنده" آن نیز شناخته می شود. مسلماً این مهم‌ترین مؤلفه رایانه است زیرا سیستم را قادر می‌سازد تا وظایف را از طریق برنامه‌ها انجام دهد و دستورالعمل‌های برنامه رایانه را اجرا و کنترل می‌کند: دریافت، هدایت و پردازش داده‌ها. این واقعاً مغز کل سیستم است.


ویژگی هایی که در پردازنده ها خواهید یافت
برخی از ویژگی های مهم شامل پردازنده ها و مواردی که باید به دنبال آنها باشیم، شامل موارد زیر هستند:

     هسته ها
     رشته ها
     سرعت ساعت پایه/توربو
     قابلیت اورکلاک (در صورت وجود)

هسته ها
CPU "core" کلمه دیگری برای مسیری است که یک CPU برای اجرای یک "فرآیند" یا مجموعه ای از دستورالعمل ها استفاده می کند. زمانی که پردازنده‌ها برای اولین بار تقریباً 49 سال پیش توسعه یافتند، تنها یک هسته داشتند که بر روی یک وظیفه متمرکز بود.
همانطور که کامپیوترها پیچیده تر شدند و شروع به انجام بیش از یک محاسبات در یک زمان کردند، پردازنده ها هسته های اضافی اضافه کردند. اولین پردازنده چند هسته ای 20 سال پیش وارد صحنه شد و از آن زمان تا کنون قابلیت هایی را اضافه کرده اند.
CPU های امروزی بین 2 تا 64 هسته دارند که هر کدام وظایف منحصر به فردی را انجام می دهند. پردازنده‌های با هسته‌های بیشتر معمولاً کارآمدتر از پردازنده‌هایی با هسته‌های کمتر هستند.
اگرچه پردازنده‌های دو هسته‌ای هنوز هم وجود دارند و در واقع کاملاً کاربردی هستند، پردازنده‌های چهار هسته‌ای قیمت پایین‌تری دارند و قدرت پردازشی آن‌ها بالا رفته است تا جایگاه شیرین را برای اکثر موارد استفاده از آن به دست آورند. آنها برای انجام چند کار در کاربردهای صنعتی، عملکردهای محاسباتی سنگین و طراحی بصری سطح بالا عالی هستند.
اگر به دنبال "اووم" بیشتر در وظایف و فعالیت های خود هستید یا نیاز به استفاده از نرم افزارهای پیچیده دارید، ممکن است بخواهید به یک پردازنده شش هسته ای یا حتی هشت هسته ای بروید. نرم افزار فشرده CPU شامل هوش مصنوعی (هوش مصنوعی)، خرد کردن مجموعه داده های بزرگ، برنامه نویسی پیشرفته، بازی و اجرای چندین برنامه به طور همزمان است.
هنگامی که یک CPU قوی دارید که می تواند به مدیریت بار کمک کند، نتایج بهتری از عملکرد GPU خود برای کارهایی مانند ویرایش ویدیو/صوت، رندر سه بعدی و VR دریافت خواهید کرد.

هسته ها در لپ تاپ در مقابل دسکتاپ
هنگام مقایسه تعداد هسته‌های رایانه‌های شخصی رومیزی و لپ‌تاپ‌ها، به خاطر داشته باشید که لپ‌تاپ‌ها معمولاً هسته‌های کمتری نسبت به رایانه‌های رومیزی دارند. دلیل این امر این است که رایانه‌های رومیزی فضای داخلی بیشتری برای فن‌ها و خنک‌کننده مایع دارند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدون نگرانی از گرمای بیش از حد، از هسته‌های بیشتری به طور همزمان استفاده کنند.


رشته ها
Thread ها به تعداد فرآیندهای مستقلی اشاره دارند که یک CPU می تواند همزمان انجام دهد، بنابراین multithreading به یک هسته واحد اجازه می دهد تا دو رشته پردازشی ایجاد کند. رشته های بیشتر با امکان تکمیل کار بیشتر به صورت موازی به عملکرد بهبود یافته و قابلیت های چندوظیفه ای تبدیل می شوند. اینتل این فناوری را Hyper-Threading (HT) می نامد.


سرعت ساعت پایه/توربو
سرعت کلاک پایه که بر حسب گیگاهرتز (گیگاهرتز) اندازه گیری می شود، میانگین سرعتی است که CPU با آن کار می کند. این نشان دهنده تعداد چرخه های ساعت (یا محاسبات) است که یک پردازنده می تواند در یک ثانیه مدیریت کند. سرعت کلاک بوست (یا توربو) به حداکثر سرعتی که CPU می تواند به آن برسد اشاره دارد.