جهت حصول اطمینان ازاینکه آیا تصویر، همیشه با  کیفیت مطلوب، از تجهیزات پروژکتور شما پخش می شود؛ باید مطمئن شوید که  حداقل یک بار در ماه لنز پروژکتور خود را به طور منظم تمیز کنید.جهت پاک  کردن گردو غبار و کثیفی از روی لنزهای پروژکتور لازم است همان شیوه ملایمی  که برای تمیز کردن لنزهای عکاسی با استفاده ازپارچه نرم ، خشک و بدون پرز  انجام میشود را به کار ببرید.
از الکل ایزوپروپیل هم می توان برای تمیز کردن لنزهای پروژکتور استفاده کرد  اما باید از سایر پاک کننده ها ، حلال ها یا سایر مواد شیمیایی قوی اجتناب  کرد. زیرا در غیر این صورت به لنز ها آسیب می رسانند. همچنین باید از  دستمال توالت و یا دستمال کاغذی اجتناب کرد زیرا دارای بافت های سختی هستند  که می توانند به لنز ها آسیب بزنند و ممکن است تکه های دستمال ، پرز و  سایر بقایا بر روی لنز بر جا بمانند و باعث کاهش کیفیت تصویر پخش شده  گردند.

باید از استفاده بیش از حد مایع لنز پاک کن اجتناب کرد و بخاطر داشته  باشید که این مایع را مستقیما بر روی لنز استفاده نکنید. در مرحله اول باید  مقداری بر روی دستمال لنز پاک کن بزنید و سپس به آرامی و دورانی، دستمال  را روی لنز بکشید.اگر بلافاصله بعد از تمیز کردن لنز  اگر قصد استفاده از  پروژکتور را ندارید ، درپوش لنز را بگذارید.
در صورتی که روی لنزها فقط غبار نشسته باشد، می توانید به آسانی با استفاده  از قوطی هوای فشرده لنز را تمیز کرد.با این وجود باید مطمئن باشید که برای  جلوگیری از هر گونه صدمه و یا ترک خوردن لنز ، دست کم ۲۰ سانتیمتر در  هنگام اسپری زدن فاصله داشته باشید.

عدم استفاده از رل

عدم استفاده از رل

نکاتی برای افزایش طول عمر لامپ پروژکتور

یکی از گرانقیمت ترین قطعات پروژکتور، و یکی از مواردی که در طول عمر پروژکتور احتمالا به تعویض شدن نیاز دارد ، لامپ پروژکتور است.
از آنجایی که این لامپ ها هزینه بر هستند؛ عاقلانه است تدابیر پیشگیرانه را  اتخاذ کنید تا از این طریق، تا جایی که ممکن است از لامپ پروژکتورتان  بیشترین کار  را بکشید.
موارد زیر فهرستی از مواردی است که می توانید به کار ببرید تا مطمئن شوید که بیشترین کارایی را از عمر لامپ پروژکتور بدست می آورید.
یکی از ساده ترین روشها برای افزایش تعداد ساعاتی که لامپ پروژکتور شما کار  می کند این است که در مواقعی که امکان دارد پروژکتور را در حالت اقتصادی  یا صرفه جویی استفاده کنید. منظور این است که لامپ برای مدت طولانی تری در  وضعیت درخشندگی کمتر کار می کند. در صورت نمایش تصویر ، پرواضح است که حالت  صرفه جویی ، باعث کاهش کیفیت تصویر می شود.

لامپ هایی که قبل از تعداد ساعات پیشنهادی خراب می شوند ، معمولا به  نحوی تحت تاثیرفشار دما قرار گرفته اند .وقتی که پروژکتورتان را در سینمای  خانگی ؛ کلاس درس و یا اتاق هیئت مدیره نصب می کنید مطمئن باشید که فضای  فراوانی بین فن های خنک کننده پروژکتور با انواع سقف ها ، دیوارها ؛ یا  قسمت های محصور وجود داشته باشد. به طور معمول ۶۰ سانتیمتر مقدار خوبی برای  فضای تهویه است تا ازگرم شدن بیش از حد لامپ ها جلوگیری کند.
بخاطر داشته باشید که ( در برخی از مدلهای قدیمی تر) همیشه قبل از خاموش  کردن پروژکتور وکشیدن آن ازبرق ، اجازه بدهید که پروژکتور ها به طور کافی  خنک شوند. حتی در صورتیکه از لامپ پروژکتور هم استفاده نکرده اید ، باز هم  خیلی داغ هستند، بنابراین فن های پروژکتور باید برای خنک کردن کافی لامپ  همچنان کار کنند. در صورتیکه کابل را از پریز قطع کنید ،فن های پروژکتور  دیگر فاقد برقند و کار نمی کنند ، بنابراین لامپ ها برای مدت طولانی تر داغ  باقی می مانند. این باعث کوتاهی عمر لامپ می شود.
باید سعی کنید که تا زمان خنک شدن درست لامپ همان طور که دربالا به آن  اشاره شد ، از حرکت دادن پروژکتور اجتناب کنید، وقتی که لامپ پروژکتور داغ  تر می شود ، رشته های لامپ هم آسیب پذیرتر می شود ، بنابراین سعی کنید تا  هر کاری که می خواهید انجام دهید تا این سطح ارتعاش لامپ دست کم به حداقل  برسد.
اگر بارها پروژکتور را روشن و خاموش می کنید،این کار هم می تواند عمر لامپ  را کم کند.هنگامیکه برق پروژکتور روشن است موجی از انرژی از  بالاست(ballast) پروژکتور به سمت لامپ هدایت می شود. تکرار این کار باعث  آسیب زدن به رشته لامپ می شود.
همانطور که در بخش تمیز کردن فیلتر و نگهداری شرح داده شد ، تمیز نگه داشتن  فیلترها باعث به جریان افتادن هوا در اطراف پروژکتور می شود. همچنین باعث  خنک نگه داشتن لامپ برای اجتناب از فشار دما می شود. بعضی از لامپ های  پروژکتور دارای فیلترهای از قبل نصب شده می باشند که درست مثل فیلترهای  معمولی پروژکتورها باید به طور مرتب تمیز و نگهداری شوند.