HD Ready یا Full HD

خیر، آنچه که در عنوان این پاراگراف می‌بینید اشتباه تایپی یا ویراستاری نیست؛ بلکه HD Ready عمداً دو بار تکرار شده است. مسئله اینجاست که تعریف HD Ready بسته به محل  سکونت شما تا اندازه‌ای متفاوت خواهد بود. این تفاوت به‌خصوص در مورد  ایالات متحده و اروپا بارزتر است.

با دبی اینجا همراه باشید.

در ایالات متحده، HD Ready برای تلویزیون به این معنی است که تلویزیون شما توانایی پخش تصاویر ۷۲۰p را دارد و به یک تیونر دیجیتال داخلی مجهز شده است. با این حال، همان لوگو یا نماد HD Ready بر روی بسیاری از ویدئو پروژکتورها، مانیتورها و سایر دستگاه‌های دیگری که  فاقد تیونر هستند نیز درج می‌شود؛ لذا تلویزیون یک استثنا به‌حساب می‌آید.

در اروپا، وجود یا عدم وجود تیونر تأثیری بر دریافت نماد HD Ready  ندارد؛ بلکه برای دریافت این نماد، خروجی تصویر باید ۷۲۰p باشد. در برخی از  دستگاه‌های قدیمی نیز علامت HD Ready 1080p درج شده که عملاً همان نماد Full HD محسوب می‌شود.

اما به طور کلی و در سطح عموم کشورهای جهان، نماد طلایی Full HD 1080p  به عنوان یک استاندارد، دلالت بر قابلیت پخش تصاویر ۱۰۸۰p دارد و ربطی به  وجود تیونر دیجیتال پیدا نمی‌کند؛ اما در ایالات متحده، بیشتر تلویزیون‌های  Full HD به تیونر دیجیتال تجهیز می‌شوند.

۷۲۰ یا ۱۰۸۰

فارغ از سبک و سیاق نمادها، لازم است که از تفاوت واقعی در کیفیت این دو  نیز آگاهی پیدا کنید. هر ویدئو پروژکتور، ویدئوها را به عنوان مجموعه‌ای  از خطوط افقی و عمودی پخش می‌کند. حالا سؤال این است که ویدئو پروژکتور شما  در هر لحظه می‌تواند چند خط افقی را پخش کند؟ پاسخ این سؤال، این اعداد  جادویی هستند: ۷۲۰ یا ۱۰۸۰٫

هر چه تعداد این خطوط بیشتر باشد، تعداد پیکسل‌ها بیشتر است و در نتیجه،  تصویر باکیفیت‌تری را شاهد خواهید بود. به همین دلیل، کیفیت تصاویر ۴K و  اولترا HD به مراتب بهتر است.

چرا روی ویدئو پروژکتور HD Ready 720p من برچسب ۱۰۸۰i (interlaced در مقابل progressive) نصب شده است؟

هنگامی که به مشخصات ویدئو پروژکتورهای HD Ready 720p نگاه می‌کنید،  قضیه پیچیده‌تر می‌شود. مثلاً شاید در بخشی از قسمت مشخصات یا روی جعبه،  علامت یا متنی با عنوان ۱۰۸۰i درج شده باشد. باید دقت داشته باشید که ۱۰۸۰i  به معنی Full HD نیست؛ بلکه این یکی از آن اصطلاحات ترفندآمیز بازاریابی  است که فروشنده‌ها برای ترغیب مشتری به خرید به آن متوسل می‌شوند.

p و i به ترتیب، علامت progressive و interlaced هستند. ویدئو  پروژکتورها هر فریم از ویدئو را از طریق اسکن progressive و interlaced  نمایش می‌دهند. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، بیشتر ویدئوها در هر ثانیه  ۲۵ فریم پخش می‌کنند.

در اسکن progressive یا ۱۰۸۰p، ویدئو پروژکتور همه خطوط ۱۰۸۰ را به طور  هم‌زمان پخش می‌کند. اما در اسکن interlaced یا ۱۰۸۰i، نیمی از خطوط یک  فریم و سپس نیمی از خطوط فریم بعدی پخش می‌شود. هدف در اینجا این است که  چشم فریب بخورد و باور کند که یک تصویر پخش می‌شود، اما چشم انسان آن‌قدر  تواناست که بالاخره کمبود کیفیت را تشخیص می‌دهد.

نتیجه اینکه به ۱۰۸۰i یا هر عبارتی که بعد از آن حرف i وجود دارد توجه  نکنید؛ ویدئوی interlaced کیفیت مطلوبی ندارد و لذا ارزش سرمایه‌گذاری و  هزینه کردن را هم نخواهد داشت.

این نمادها را در کجا می‌بینیم؟

نمادهای HD Ready یا Full HD معمولاً بر روی ویدئو پروژکتورها و  مانیتورها، و همیشه بر روی تلویزیون‌ها نصب می‌شوند. البته نکته‌ای که در  اینجا اهمیت خاصی دارد، دستگاهی است که به ویدئو پروژکتور خود متصل  می‌کنید.

قاعده کلی این است که در هنگامی که دو دستگاه را به هم متصل می‌کنید،  ویدئو در رزولوشن دستگاهی پخش خواهد شد که کیفیت پایین‌تری دارد. به عبارت  دیگر، اگر ویدئو پروژکتور شما Full HD 1080p باشد و یک دستگاه پخش HD Ready  720p را به آن متصل کنید، تصویری که بر روی پرده نمایش مشاهده خواهید کرد،  ۷۲۰p خواهد بود. البته برخی از مدل‌ها تلاش می‌کنند تا با کمک فناوری‌های  خاصی تصویر بهتری را تولید کنند، اما معمولاً تغییر چشمگیری در کیفیت تصویر  ایجاد نمی‌شود.

به همین ترتیب، ویدئو پروژکتور ۷۲۰p که به یک دستگاه ۱۰۸۰p متصل می‌شود،  نمی‌تواند کیفیتی بهتر از ۷۲۰p را پخش کند. در واقع، بهترین کیفیت در  هنگامی مشاهده می‌شود که رزولوشن هر دو دستگاه یکی باشد.

فراگیر شدن HD Ready در دستگاه‌های مختلف

امروزه دیگر نیازی به حساسیت یا وسواس برای پیدا کردن دستگاهی که برچسب  HD Ready داشته باشد نیست؛ چرا که رزولوشن ۷۲۰p به یک استاندارد حداقلی  برای دستگاه‌های مختلف تبدیل شده است. بنابراین تقریباً می‌توانید مطمئن  باشید که ویدئو پروژکتور، تلویزیون، مانیتور یا هر دستگاه مشابهی که  خریداری می‌کنید، حداقل از پس نمایش ویدئوهای ۷۲۰p به‌خوبی بر خواهد آمد.

برچسب Full HD نشانه پشتیبانی از ویدئوهای ۱۰۸۰p است که البته این روزها بسیاری از ویدئو پروژکتورها چنین قابلیتی را دارند.

HD Ready، Full HD، ۴K و Ultra HD

با پیشرفت فناوری در سال‌های اخیر، باید به دو نماد دیگر نیز توجه کنید: نماد Ultra HD و نماد ۴K.

  • ۴K یکی از زیرمجموعه‌ای Ultra HD و نمایانگر ویدئوی ۲۱۶۰p در رزولوشن ۴۰۹۶×۲۱۶۰ است.
  • Ultra HD یا Full Ultra HD می‌تواند دامنه متنوعی از ویدئوها را تا ۴۳۲۰p با رزولوشن ۷۶۲۰×۴۳۲۰ پوشش بدهد.

در حال حاضر، Full Ultra HD زیاد متداول نیست و فراگیر نشده، اما  احتمالاً خیلی زود همین سردرگمی که در حال حاضر بین HD Ready و Full HD  وجود دارد را برای Ultra HD و Full Ultra HD تجربه خواهیم کرد.

طبیعتاً در اینجا نیز هر دو دستگاه (هم ویدئو پروژکتور و هم دستگاه  منبع) باید قابلیت پشتیبانی از پخش چنین رزولوشن‌هایی را داشته باشند.

رزولوشن در برابر کیفیت

متأسفانه ترفندهای بازاریابی و فروش، رزولوشن تصویر را به متر و معیار  رایجی برای اندازه‌گیری کیفیت تصویر تبدیل کرده است؛ اما این ابداً صحیح  نیست. چندین عامل در کیفیت نمایش تصویر تأثیر دارند و لذا نباید برای  تصمیم‌گیری فقط به رزولوشن توجه کنید. به عنوان مثال، فناوری‌های خاص ویدئو  پروژکتور، نوع لامپ یا منبع نور، قدرت آن و موارد مشابه از جمله فاکتورهای  مؤثر در کیفیت تصویر هستند که باید آن‌ها را مد نظر قرار بدهید.