ANSI انسی لومن :
American National Standards Instituteمؤسسه استاندارد ملی آمریکا، سازمانی عضو ایزوست که دستورالعملها و معیارهای ثابتی را تنظیم کرده و پیروی از آنها را توصیه می نماید. استانداردهای ANSI در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است. در تکنولوژی نمایش، توجه ویژه ای به معیارهای محاسبه درخشندگی تصویر با معیار لومن (معیار سنجش میزان پخش نور) وجود دارد.

(Automatic White balance) هماهنگی خودکار رنگ سفید
این کار، نمایش رنگ نور موجود را تنظیم می کند بطوریکه تحت انواع مختلفی از منابع نوری (‌نورخورشید، نورشدید، نور فلورسان، …) ارائه یک رنگ طبیعی و خنثی صورت می‌گیرد، بدین ترتیب سطح سفید به رنگ سفید بنظر می رسد.

با دبی اینجا همراه باشید.

AutoScan/AutoSync
این عملکرد، دیتاپروژکتور را با وضعیت مانیتور کامپیوتر بصورت خودکار هماهنگ می‌کند و تراکینگ (پهنای تصویر) و فاز H را تصحیح می‌‌نماید. (تنظیم عالی برای پهنای بهینه تصویر)

(Colour depth) عمق رنگ
مقدار اطلاعاتی که می‌تواند برای تشریح رنگ یک پیکسل بکار رود. با 8 بیت، 256 رنگ قابل نمایش است. (جهت بازسازی باکیفیت بالا ضروری می باشد)

(Communaté Europeene) CE
نشانی از تطابق است. سازنده یا وارد کننده، آن را روی محصول یا بسته‌بندی قرار می‌دهد و بدین ترتیب اسناد با مقررات ایمنی اتحادیه اروپا مطابقت دارد.

(Compatibility) سازگاری
به یک ساختار استاندارد یا استاندارد شده اشاره دارد که مبادله آسان اطلاعات یا اثر بخشی دستگاهها را امکانپذیر می‌سازد.

A Digital دیجیتال
این واژه از لغت لاتین digitus و لغت انگلیسی finger سرچشمه می گیرد. نوع نمایشی و پردازشی اطلاعات از طریق سیستم باینری (دو تائی). مقادیری که شامل مراحل جداگانه‌ایست، بطوریکه اطلاعاتی را که دائماً در حال تغییر است (آنالوگ) درکنار هم قرار می‌دهد.

DLPtm
مخفف (Digital Light Processing)پردازش دیجیتالی نور است . این یک فن آوری دیجیتال انعکاسی می‌باشد که بوسیله کارخانه آمریکایی Texas Instruments توسعه‌یافته‌است. نمایش دیجیتال، ارائه کننده یک کیفیت نمایشی است که بالاترین نیازها را برآورده می‌سازدکه این مسئله رنگهای طبیعی و نمایش ثابت تصویر را دربرمی‌گیرد. اطلاعات بدون هیچگونه مشکل پوششی رنگ نمایش داده می شود، زیرا این فن‌آوری بر یک منبع تصویری نظارت دارد.

(Electronic image reversal) واژگونی الکترونیکی تصویر
در طی نمایش، این تصویر به لحاظ الکترونیکی در جهت درست قرار دارد. این امر برای نمایش از پشت و نمایش از سقف حائز اهمیت است.

(Electronic Keystone Correction) اصلاح ذوزنقه ای شدن تصاویر
به اصلاح Keystone رجوع شود.

(Electronic Scaling) تنظیم الکترونیکی
چنانچه دیتاپروژکتور وضعیت یک کامپیوتر را تشخیص دهد که به وضوح اصلی پروژکتور ارتباط نداشته باشد، این وضعیت را مجدداً محاسبه می کند. بطور کلی، هدف، دستیابی به تصویری است که تا حد امکان صفحه را پر می کند. اغلب پروژکتورهای تجاری ارائه‌کننده آسان محاسبه مجدد وضعیت هستند بطوریکه کیفیت نمایش بهینه باقی بماند.

FaroudjaTM
Faroudja TM یک علامت تجاری ثبت شده است. پروژکتورهایی که با یک تراشه Faroudja کار می کنند ضامن اجرای عالی نمایش فیلم، فاقد لرزش و بدون لبه های سائیده شده حتی در وضوح های بالاتر می باشند.

Freeze
تصویر نمایش داده شده در هر زمان قابل توقف است، بعنوان مثال برای وارد کردن اطلاعات درون کامپیوتر که در وقت دیگر به تماشاگر نشان داده خواهد شد.

Gain Factor
به عاملی اشاره دارد که در کاربردهای سینمای خانگی، بواسطه آن نور نمایش داده شده روی صفحه، مستقل از زاویه دید به تماشاگران می‌رسد بطوریکه با یک سطح سفید مات مقایسه شده‌است. برای مثال، حداکثر فاکتور دستیابی gain 2/1 توصیه می شود، عامل دستیابی اساساً مستقل از زاویه دید و قدرت لومن ANSI پروژکتور است.

(Graphic Cards)کارت های گرافیکی
کارت های بردی یا حفره ای در کامپیوتر هستند که برقرارکننده ارتباطات می باشند. این کارت ها بر حداکثر وضوح و حداکثر عمق رنگ تأثیر می گذارند.

GS
مخفف واژه Geprüfte Sicherheit می باشد. (به لحاظ امنیتی آزمایش شده است) برچسب GS )بر روی یک محصول یا بسته) زمانی داده می شود که اداره بازرسی فنی آلمان (TUV) یا سایر مراکز مجاز مشخص کنند که آزمایش نمونه مطابق با دستورالعملهای تجویز شده جهت امنیت فنی است.

HD ready
HD ready عنوانی از EICTA است مخفف عبارت European Information ,communication and Consumer Electronics Industry -Technology Association – انجمن فن آوری صنعت الکترونیک اطلاعات ، ارتباطات و مصرف کننده اروپا. برای دستگاههای مجهز به استاندارد آینده TV ,HDTV ایجاد شده است.

HDMI TM
مخفف عبارت High Definition Mutimedia Interface که به معنای رابط چند رسانه ای پروضوح می باشد و نخستین رابط کاملاً دیجیتالی می باشد که کلیه اطلاعات صوتی و تصویری را به یک کابل انتقال می دهد – هم اطلاعات ویدئویی دیجیتال (اطلاعات تصویری) و هم اطلاعات صوتی. بطور کلی این اطلاعات با پهنای باندی حدود 5 گیگا بایت در هر ثانیه انتقال می یابد. بدین ترتیب تبدیل آنالوگ به دیجیتال و عکس آن ضروری نمی باشد. همه این اطلاعات در یک کابل بهم پیوسته با یک اتصال دهنده مینیاتوری 19 Pin وجود دارد.

HDTV
مخفف عبارت High Definition Television) تلویزیونهای با کیفیت و وضوح تصویر بالا). این مرحله، تصاویر تلویزیون را با وضوح بالاترانتقال می دهد1000) تا 1200 سطر(

(Horizontal Frequency )فرکانس افقی
این فرکانس با KHZ اندازه گیری می شود. این فرکانس نشان می‌دهد که چند خط در هر ثانیه اسکن می شود. پروژکتورها از فرکانس افقی خود استفاده می کنند. اطلاعات موجود در بروشورها به فرکانس های کامپیوترها و منابع ویدئویی اشاره دارند که قابل پردازش هستند.

(Image data) اطلاعات تصویری
فرمت‌های کاملاً استاندارد ‌شده که برای ثبت تصاویر دیجیتالی می‌باشد. بدین ترتیب این اطلاعات تصویری می‌تواند به برنامه‌های متفاوت، مستقل از نوع کاربرد یا محیط، وارد شود.

(Infrared remote control)کنترل از راه دور مادون قرمز
کنترل از راه دور که برای انتقال دستورات به دستگاه پروژکتور از پرتوهای مادون قرمز استفاده می کند.

Interlaced
اصطلاحی است برای روند جهش افقی، تنها یک سطر درمیان نمایش داده می شود، بدین ترتیب در یک لحظه، این تصویر با سطرهای ناپیدا تکمیل می شود.

IQ-S
مخفف عبارت Intelligent Scaling)مقیاس هوشمند) به اندازه گیری مجدد نیز اشاره دارد. چنانچه کارت گرافیکی کامپیوتر وضوحی را فراهم سازد که به وضوح پروژکتور ارتباط‌‌‌ نداشته‌باشد این پروژکتور اندازه تصویر را محاسبه می‌کند. اندازه جدید تصویر محاسبه می شود بطوریکه کیفیت نمایش بهینه باقی می‌ماند.

Kensington lock
اغلب برای دیتاپروژکتورها و نوت‌بوک‌ها از سیستم امنیت جهانی استفاده می شود. این سیستم دارای یک کابل فولادی با قفل است که می تواند پیرامون یک شی ثابت کشیده‌شود و بدین ترتیب برای امنیت، درون رابط دستگاه وارد می‌شود.

Keystone Correction
چنانچه دستگاه ویدئو / دیتاپروژکتور در یک زاویه رو به بالا نسبت به پرده نمایش قرار بگیرد، این تصویر بسمت یک ذوزنقه می چرخد. دیتا/ ویدئوپروژکتورهای جدید می‌توانند با استفاده از کمک الکترونیکی این انحراف (اصلاح ذوزنقه ای) را اصلاح کنند. پیکسل ها فشرده می شوند و تصویر به آرامی کاهش می یابد.

LCD
مخفف عبارت Liquid Crystal Display ) صفحه نمایش کریستال مایع) در داخل بسیاری از پروژکتورها یک LCD وجود دارد. سیستمی از صفحات شیشه ای نازک با لایه ای از کریستالهای مایع بین آنها. با استفاده از سیستم های الکتریکی، هر نقطه در این لایه می‌تواند بصورت جداگانه فعال شود. اساساً دقت فعالیت، کیفیت تصویر نمایش داده شده را تعیین می کند.

LED
(Light Emitting Diodes) دیودهای ساطع کننده نور براساس رابط های نیمه رسانایی هستندکه مستقیماً برق را به نور تبدیل می کنند. از نظر اندازه، تاثیر، پایداری، و طول عمر، LED ها با حباب های نوری فعلی مقایسه می‌شوند همانطوریکه دیودهای نیمه رسانا با دیودهای لامپ قابل قیاسند. آنها فن‌آوری نور را به همان روش مشابهی تغییر خواهند داد که فن آوری نیمه رسانا الکترونیک را تغییرداده‌است.

Lumen
این مقیاس استانداردی برای درخشندگی تصویر است. مطابق قوانین استاندارد ANSI تعیین می شود.

Magnity
اصطلاحی برای یک عملکرد در نمایش تصویر. بخش های خاصی از تصاویر می‌توانند بوسیله کنترل از راه دور یا دستگاه کنترل خارجی بزرگ شوند.

(Motor Zoom)تنظیم از راه دور زوم
می توان بدون اینکه کاربر مجبور به تنظیم دستی لنز شود از طریق یک کنترل از راه دور اندازه تصویر را تغییر داد.

(Multinorm)چند معیاری
هماهنگ با چند استاندارد ویدئویی.

NCE TM و NCE 2 TM
مخفف Natural Color Enhancer TM) بهتر کننده طبیعی رنگ) می‌باشد. NCE TM یک نمایش رنگی درخشان و بهینه شده را فراهم می‌سازد و رنگهای سفید درخشان و رنگهای طبیعی اصلی را تضمین می کند. تلفیقی از وضعیت سه تصویری می باشد، همچنین NCETM در اتاقهایی که بطور کامل تاریک نشده، رنگهای طبیعی قوی را ایجاد می کند. NCE 2TMآخرین نسخه TCETMاست که بهتر از نسخه قبلی می‌باشد.

NTP
مخفف عبارت New Tip Placement می‌باشد. نوع جدیدی از لامپ با کارایی فوق‌العاده است که از انرژی کمتری استفاده می‌کند. این لامپ برای دیتاپروژکتور ها بکار‌می‌رود.

NTSC
مخفف عبارت (National Television Standards Committee) انجمن استاندارد تلویزیون ملی این یک استاندارد ویدئویی با 525 سطر است که درآمریکا و کشورهای آسیایی متدوال می‌باشد.

OSD
On-screen Display این قابلیت را فراهم می نماید تا کاربر بتواند پارامتر های قابل تغییر تصاویر را براحتی و همزمان با نمایش تصاویر مشاهده وکنترل نماید. در واقع امکان مشاهده منوی تغییرات پارامترها، بر روی تصاویر هم وجود دارد.

PAL
مخفف عبارت Phase Alternate Line می باشد. یک استاندارد ویدئویی آنالوگ با 625 سطر که عمدتاً در اروپا و استرالیا استفاده می شود.

PAL Plus
مرحله هماهنگ کننده است که ترکیبی از تصاویر با کیفیت بالا همراه با امکان انتقال صدای دیجیتال می‌ باشد.

(Plug & Play)آماده کار
اصطلاحی است که عمدتاً در نمایش نیز استفاده می شود. دیتاپروژکتور های آماده به کار مستقیماً به کامپیوترهای مرتبط ارتباط برقرار می کنند و بصورت خودکار خود را هماهنگ می‌سازند. کاربر فقط سیم را وصل می کند و برای اینکه آماده نمایش شود دستگاه را در حالت روشن قرار می‌دهد.

(Polysilicon technology) فن آوری پلی سیلیکن
این تکنولوژی به مرحله‌ای از ساخت LCDها اشاره دارد که ایجاد یک ساختار فوق العاده کوچک را با وضوح بالا امکانپذیر می‌سازد.

(Progressive Scan) اسکن متوالی
لرزش سطرهای افقی و ساختارهای سطرهای قابل رؤیت را یکنواخت ساخته و ناپدید می‌کند.

(RCA connector) کابل RCA
رابط‌های RCA برای انتقال صدا و تصاویر بکار می‌روند. سوکت RCA اغلب با یک حلقه زرد علامت زده‌ می‌شود و معمولاً اتصالات کانالهای صوتی چپ/راست به ترتیب با سفید و قرمز مشخص می‌گردد.

(Rear Projection)نمایش از پشت
استفاده از ویدئو پروژکتور را با صرفه جویی بسیار در فضا، امکانپذیر می سازد. پروژکتور تصویر را روی یک صفحه مات از پشت نمایش می دهد. این کار تصویر را به گونه ای می چرخاند که تماشاچی در جلوی صفحه تصویر را به شیوه درست می‌بیند.

(Refresh rate) با واحد هرتز سرعت نوسازی
این امر نشانگر تعداد تصاویری است که می‌تواند در هر ثانیه تولید شود. پروژکتورها سرعت نوسازی خود را دارند. لذا، معمولاً اطلاعات موجود در بروشورها، به فرکانس سیگنال منبع کامپیوتر یا ویدئو اشاره دارد که پروژکتور می‌تواند آن را تبدیل کند.

(Resizing)تغییر اندازه
دیتاپروژکتور می‌تواند بصورت خودکار، وضوح منابع سیگنالی مربوطه را به وضوح اصلی پروژکتور تبدیل کند. هدف از این کار دستیابی به تصویری با کیفیت فوق العاده است که تا حد امکان کل صفحه را دربرمی‌گیرد.

(Resolution)وضوح
تصاویر دیجیتال مرکب از تعدادی نقاط جداگانه تشکیل شده‌است که بسته به کارت گرافیک و نرم افزار متفاوت می باشد. این وضوح بوسیله پیکسل بیان می شود: پهنا × ارتفاع (به عنوان مثال: استاندارد SVGA یعنی: پهنا 800 پیکسل * ارتفاع 600 پیکسل)

RGB
علامت اختصاری برای ترکیب رنگی مازاد است. پروژکتورها از مدل RGB استفاده می کنند و جدا از رنگهای قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) ترکیبی از کلیه رنگها می باشد.

RS-232C
مخفف عبارت (Recommended Standard 232C) استاندارد توصیه شده 232C و رابطی می باشد که برای انتقال سریالی داده ها بکار رفته است. ویدئو/دیتا پروژکتورهای مدرن می‌توانند با سیستم های بزرگتر هماهنگ شوند و از طریق یک دستگاه کنترل خارجی، کار کنند. این واحد کنترل به رابط RS-232 پروژکتور متصل است.

(Saturation)میزان خلوص رنگ
قدرت رنگی (تراکم) یک تصویر یا رنگ.

SCPTM
SCPTM علامت تجاری ثبت شده از Vikuiti TM و مخفف (Super close projection TM) نمایش تصاویر در فاصله های فوق العاده نزدیک است. SCPTM نمایش آسان و درخشان را حتی با فاصله بسیار نزدیک امکانپذیر می‌سازد.

SECAM
مخفف عبارت Sequential Couleur avec Mémoire است. این استاندارد ویدئویی 625 سطری در فرانسه و برخی کشورهای شوروی سابق بکار می‌رود.

SHORT THROW LENS
لنزی که قابلیت پخش تصاویر Wide) تصاویر گسترده) از فاصله کوتاه را داراست.

SHP lamp
مخفف عبارت (Super High Performance)کارایی فوق العاده بالا می‌باشد. این لامپ نوع جدیدی از لامپهای متال هالید است که بعنوان مثال در پروژکتورها کاربرد دارد. لامپهای SHP با مصرف پائین انرژی، مقدار زیادی نور تولید می کنند و مشابه نور خورشید، حرارت رنگی را آزاد می‌کنند.

SVGA
مخفف عبارت Super Video Graphics Adapter است. استاندارد فوق العاده مونیتور VGA، با وضوح 600× 800 پیکسل. معمولاً استاندارد متداول تجاری است.

S-VHS
استاندارد ویدئویی که به تصاویر پر کیفیت منجر می شود. این استاندارد سیگنالهای نور و رنگ را از هم جدامی کند.

SXGA
استاندارد صفحه با وضوح 1024 × 1280 پیکسل. استانداردی است که ابتدا در حوزه CAD یافت شده است.

(Synchronization) همگام سازی
توضیح دهنده روند تنظیم عالی پروژکتور نسبت به سیگنالهای داده‌شده از منابع کامپیوتری و ویدئویی.

(Tracking) تراکینگ

تراکینگ یک کارکرد جزئی، از اسکن خودکار یا هماهنگی خودکاراست. در حوزه تراکینگ، پهنای تصویر نمایش داده شده تنظیم می شود تا به تصویری دست یافته شود که تا حد امکان فاقد مشکل باشد.

(Trapezoid correction)اصلاح ذوزنقه ای
چنانچه دستگاه ویدئو/دیتا پروژکتوری از لحاظ ارتفاع با پرده نمایش اختلاف داشته باشد، این تصویر بصورت ذوزنقه انحراف می یابد. ویدئو/دیتاپروژکتورهای جدید با استفاده از کنترل راه دور می‌توانند این انحراف را اصلاح کنند. پیکسل‌ها فشرده می‌شوند و تصویر به آرامی کاهش می‌یابد. همچنین این اصلاح، keystone نامیده می‌شود.

UHB/UHP
UHB مخفف (Ultra High Brightness) درخشندگی فوق العاده بالا، UHP مخفف Ultra High Pressure) فشار فوق العاده بالا) نوع جدیدی از لامپ است که ضمن استفاده از انرژی بسیار کم کارایی فوق العاده بالایی دارد.

USB
Universal Serial Bus رابط استاندارد برای بسیاری از PC هاست. قطعات سخت افزاری بصورت خودکار شناسایی شده و بطور خاصی توسط کامپیوتر پیکربندی شده و سریعاً جهت استفاده آماده می گردد.

UXGA
مخفف Ultra extended Graphics Array استاندارد مانیتوری برای کامپیوترهایی است که دارای ماکزیمم وضوح حدود 1200× 1600 پیکسل.

Vario Focus lens
لنزهایی که از دامنه متغیر (wide) استفاده می‌کنند اندازه تصویر را تغییر نمی‌دهد، اما بر تصویر نمایش داده شده متمرکز می‌شود.

(Vertical Frequency) فرکانس عمودی
پهنای باند نیز نامیده می‌شود. این فرکانس به هرتز اندازه گرفته می‌شود و نشانگر تعداد تصاویری است که می‌تواند در هر ثانیه ایجاد گردد. دیتاپروژکتور ها فرکانس عمودی خود را دارند. لذا، اطلاعات موجود در بروشورها معمولاً به فرکانس سیگنال منبع کامپیوتر/ویدئو اشاره دارد که پروژکتور می‌تواند آن را تبدیل کند.

VGA
Video Graphics Array یک استاندارد مانیتوری با وضوح 400 ×720 پیکسل در حالت متنی و480 ×640 پیکسل در حالت گرافیکی است .

XGA
مخفف عبارت Extended Video Graphics Adapter. استاندارد مانیتوری با حداکثر وضوح 768 × 1024 پیکسل.

YUV
YUV ترکیبی از سیگنالها در تکنولوژی ویدئویی، که نشانگر درخشندگی (Y) با مقادیر بالانس رنگ می‌باشد U = بالانس قرمز، V = بالانس زرد و آبی. با YUV، ثبت داده‌ها و پهنای باند نیزآسان می‌باشد بدون اینکه مجبور به پذیرش ضایعات مرئی گردند.

Zoom
لنزهایی که تنظیم دلخواه اندازه تصویر را در یک فاصله معین قادر می‌سازد. بسیاری از پروژکتورها، دیگر به زوم موتوری (کنترل از راه دور) مجهز شده‌اند.